Повернутися до звичайного режиму

Формули скороченого множення

Урок алгебри

в 7 класі
Вчитель Кравчук Л.І.
Тема: Формули скороченого множення.
Мета: - створювати умови для навчання учнів

використовувати формули скороченого

множення для виконання тотожних

перетворень виразів, використання їх для

виконання обчислень раціональним способом;

- розвивати логічне мислення, увагу,

кмітливість, спостережливість;

- розвивати зв”язну мову, коригувати вимову слів і речень;

- виховувати інтерес до математики,

наполегливість, зосередженість,

самостійність мислення, вміння працювати в групах.
Обладнання: м”яч (сніжка), паперові квітки двох кольорів (червоні і жовті), назви команд, плакат із результатами змагань, плакат “Домашнє завдання”, картки із завданнями для конкурсу “Бліц-турнір”, картки із завданнями для конкурсу “Хто швидше?”, портрет Евкліда, плакат “Площа квадрата”, чорний маркер, картки з інд. завданнями, картки для відповідей, квітка з різнокольоровими пелюстками на зворотній стороні якої написано половину (ліву чи праву) формули скороченого множення.
У математиці існує своя мова – це мова формул.
С. Ковалевська.
Хід уроку.
І Організація уроку.

Перевірка наявності та роботи слухових апаратів.

ІІ Розмовна хвилинка.

Гра “Сніжка”

- Який сьогодні черговий звук?

- Сьогодні черговий звук «Г»

- Сьогодні на уроці особливу увагу звертаємо

на вимову звуку «Г» у словах.

- Який зараз урок?

- Зараз урок алгебри.

- Хто сьогодні черговий у класі?

- Сьогодні черговий у класі Сергій.

- Чи всі діти присутні на уроці?

- Всі діти присутні на уроці.

Кидаю м*яч учневі, який повинний дати відповідь на питання. Учень зловивши м*яч, відповідає на питання і кидає мені його назад.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності.

На попередньому уроці ми розкладали многочлен на множники.

Розкладіть на множники:

7а+7

- Виносимо спільний множник 7 за дужки.

7а+7=7(а+1)

Розкладіть на множники:

ав+вс

- Виносимо спільний множник в за дужки.

ав+вс=в(а+с)

Розкладіть на множники:

а²-6а+9

На яку формулу скороченого множення схожий цей вираз?

Цей многочлен можна розкласти на множники за допомогою формули квадрат різниці двох виразів. Але, щоб це робити треба добре знати формули скороченого множення.

ІVПовідомлення теми уроку та очікуваних результатів.

Тема нашого уроку “Формули скороченого множення”.

На цьому уроці ми повинні

знати: формули скороченого множення

вміти: 1) виконувати тотожні перетворення виразів;

2) виконувати обчислення раціональним

способом, використовуючи формули

скороченого множення.

Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проведемо урок-змагання.

Пропоную дітям вибрати квітку, яка їм найбільше подобається.

Об*єдную учнів класу у групи за кольором квітки.

Сьогодні у нас змагаються команда “Плюс” і команда “Мінус”.

V Перевірка домашнього завдання.

Перший наш конкурс “Домашнє завдання”.

- Що вам було задано на домашнє завдання?

- Нам було задано повторити формули скороченого множення і виконати завдання на картках – розшифрувати слово.

- Зараз ми перевіримо як ви справились із домашнім завданням.

На плакаті “Домашнє завдання” в одній

колонці написано номер варіанту, а іншій колонці - розшифроване слово. Учень називає свій номер варіанту і розшифроване слово. Після цього я відкриваю правильну відповідь. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

І - рівняння (Віра);

ІІ - підручник (Саша Г.);

ІІІ - одночлен (Сергій);

ІV - добуток (Дем*ян);

V - множник (Олена);

VІ - формула (Саша М.);

VІІ – плюс (Гриша);

VІІІ- знак (Роман).

- Команда “Плюс” одержує _ балів.

- Команда “Мінус” одержує _ балів.

VІ Активізація опорних знань.

Гра “Естафета”.

- Наступний наш конкурс буде “Естафета”. Зараз ви трошки порухаєтесь. Допишіть формули скороченого множення.

На дошці написано завдання для кожної команди. Діти по черзі підходять до дошки і дописують праву частину формули. Конкурс оцінюється до чотирьох балів.

Пропоную учням виправити помилки, допущені командою суперників. Беру до уваги правильність виконання завдання та швидкість.

- Команда “Плюс” одержує _ балів.

- Команда “Мінус” одержує _ балів.

/Files/images/уикниг6ш.jpg

VІІ Роз”язування вправ.

Бліц-турнір.

Кожній команді даються завдання на картці. Завдання таке: замінити знаки зірочки одночленами або знаками дій, щоб утворилась тотожність. Знайдіть правильну відповідь і впишіть відповідну літеру в таблицю. Розшифруйте слово. Конкурс оцінюється 9

балами.

- Команда “Плюс” одержує _ балів.

- Команда “Мінус” одержує _балів.

Слово, що утворилось – “швидкість” говорить про те, що формули скороченого множення допомагають нам що робити?

- швидко виконувати тотожні перетворення виразів;

- швидко виконувати обчислення.

VІІІ Конкурс “Хто швидше?”

Застосовуючи формули скороченого множення, знайдіть результат.

99²=

101²=

Конкурс оцінюється 2 балами.

Беру до уваги правильність виконання і швидкість.

- Команда “Плюс” одержує _ балів.

- Команда “Мінус” одержує _балів.

ІХ Фізкультхвилинка.

Уявіть, що кінчик вашого носика це олівець. Напишіть носиком формулу різниці квадратів двох виразів.

Х Історична довідка.

Формула квадрата двочлена була відома дуже давно. У ІІІ ст. до н.е. давньогрецький учений Евклід першим довів формулу геометрично.

Евклід довів таку теорему: якщо відрізок АВ, поділити у будь-якій точці на два відрізки, то площа квадрата, побудованого на відрізку АВ, дорівнюватиме сумі площ двох квадратів і двох прямокутників побудованих на цих відрізках.

- Чому дорівнює площа квадрата?

- Площа квадрата дорівнює квадрату його сторони.

S=a², S=b².

- Чому дорівнює площа прямокутника?

- Площа прямокутника дорівнює добутку його сторін. S=ab.

Отже, площа нашого квадрата

S=(a+b)²=а²+b²+ab+ab=a²+b²+2ab=a²+2ab+b²

- Яку формулу ми довели?

- Прочитайте цю формулу.

Більше ви можете прочитати на ст.87 вашого підручника. Також в інформаційному куточку буде стояти газета про давньогрецького математика Евкліда. Хто бажає може більше прочитати про нього.

ХІ Індивідуальне завдання.

Дітям роздаю картки із індивідуальними завданнями. Правильну відповідь позначають на картці для відповідей.

Звіряю картку відповідей з листком-ключем правильних відповідей.

ХІІ Підведення підсумків уроку.

/Files/images/гтве6.jpg

Підведення підсумків змагань.

- Які формули ми повторили сьогодні на уроці?

- Де ми використовуємо формули скороченого множення?

Гра “Математична квітка”.

Пропоную учням відірвати по одній пелюстці із квітки.

На пелюстках квітки написано ліву або праву частину формули скороченого множення.

Завдання: відшукати свою половинку і скласти

формули.

Виставлення оцінок.

ХІІІ Повідомлення домашнього завдання.

/Files/images/цкфеіпр.jpg

1. Повторити формули скороченого множення. Вміти читати їх.

2. Прочитати “Історичні відомості” на ст.87 у підручнику.

3. Виконати завдання:

ст. 115 № 1, 3, 4 – Віра, Саша Г., Сергій.

ст. 123 №797, 798 – Олена, Саша М., Дем”ян.

ст. 123 №799, 802 – Гриша, Роман.

Кiлькiсть переглядiв: 1079

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.