Інтегроване заняття з розвитку мовлення та лічби

(старша група)

Тема: Відтворення змісту казки за запитаннями

Мета: вчити дітей за запитаннями відтворювати зміст відомих казок Ріпка" і „Рукавичка". Навчати вживати у мовленні слова-назви величин (великий, малий, високий, низький). Розвивати вміння відгадувати загадки. Формувати зв'язне мовлення слабочуючих дошкільнят. Виховувати любов до тварин , до рідної природи свого краю.

Демонстраційний матеріал: набірне полотно, книжка-скринька, кольорові конверти з площинним зображенням героїв казок „Ріпка" і „Рукавичка", тексти загадок „чарівна" торбинка.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

- Одягніть слухові апарати.

- Як ти чуєш, Олю?

- Оленко, ти мене чуєш добре?

ІІ. Фонетична ритміка (черговий звук Т)

1. Промовляння звуків з рухами.

Вихідне положення.

Встати, ноги разом, руки зігнуті на рівні грудей, лікті опущені. Різкі рухи (як удар) поперемінно то правою, то лівою рукою, яку зігнуто в кулак: униз і вбік при одночасному вимовлянні складу ТА.

2. Промовляння складів з рухами.

ТА ТО ТУ ТІ ТЕ та...то...ту...ті...те...

3. Робота над голосом і ритмом.

та та ТА ТУ ту ту ти ТИ ти то то ТО ТЕ те те ті ТІ ті

4. Робота над мовним диханням

тататататататата тототототототот

5. Робота над реченням

Тато там Таня тут Толя ліпить літак.

6. Пальчикова гімнастика Забавлянка „Цей ось пальчик":

Цей ось пальчик - мій дідусь Цей ось пальчик - мій татусь, Цей ось пальчик - моя баба, Цей ось пальчик - моя мама, Цей ось пальчик - я. Ось і вся моя сім'я.

Стиснувши пальці лівої руки в кулачок, діти слухають забавлянку і по черзі розгинають пальці, починаючи з великого.

III. Основна частина

1. Слухання віршованого тексту.

- По лісочку бігла мишка, У торбинці несла книжку. Об опеньок зачепилась - І торбинка загубилась.

Я торбинку ту знайшла,

Вам малята принесла.

Діти розглядають торбинку, дістають з неї „ чарівну " книжку казок.

- Подивіться, яка гарна книжка!

- А хочете дізнатися, що в ній, які казки там живуть? (Намагаюся відкрити книжку, але не можу її відкрити, бо вона „замкнена " на три різні замки

- Діти, щоб розкрити цю чарівну книжку, треба підібрати ключ до кожного замка. Ключі повинні відповідати геометричним фігурам, які зображені на замках.

2. Закріплення назв геометричних форм.

(Діти беруть геометричні форми: круг, трикутник, квадрат, називають їх, прикладають до кожного „ замка ", книжка відкривається дістаю звідти зелений конверт).

3. Опис конвертів за кольором і величиною

- Якого кольору цей конверт? (конверт зелений)

- Конверт великий чи малий? (цей конверт великий)

4. Відгадування загадки.

Дістаю з конверта загадки.

На городі виростала,

І великою стала.

Став дід всіх гукати,

Час нам ... рвати. Показую малюнок ріпки, діти відгадують загадку

5. Бесіда за змістом казки „Ріпка".

- Що посадив дідусь? (Дідусь посадив ріпку).

- Яка виросла ріпка? (Виросла ріпка велика).

- Кого покликав дід рвати ріпку? (Дід покликав бабусю) Виставляємо на набірному полотні площинні зображення до казки ,, Ріпка ".

6. Рахунок казкових персонажів.

- Назвемо героїв казки (дід, баба, внучка, собачка, кішка, мишка)

(Спряжене промовляння слів)

- Скільки їх всіх? (Шість)

- Скільки ріпок? (Ріпка одна)

- Давайте порівняємо за висотою діда і внучку (дід високий, а внучка - низька)

- Собачка, кішка і мишка - це хто? (Це тварини)

- Дід, бабуся, внучка - це люди. (Спряжене промовляння)

- А ви хто? (Ми діти)

7. Фізкультхвилинка.

Руки-лапки розвели, -

Догори їх підняли,

Кулачками покрутили,

Разом руки опустили,

Всі присіли на коліна -

Хай рівненькі будуть спини.

Головою покрутили,

Вправо, вліво подивились.

Щоб і ще набрати сили,

На підлогу дружно сіли,

Лапки-ніжки підтягли,

І руками обняли.

Піднялися, рівно стали,

Нахилилися помалу -

Нижче, нижче, як один,

Щоб нарвати морквин.

Пропоную дитині дістати з книжки синій конверт. Діти визначають його колір і розмір.

8. Спряжене читання загадки і відгадування її.

Дивна хатка є у лісі.

Вся ворушиться й дрижить.

Ось сюди кабан біжить,

А ще вовк іде й ведмідь,

Кожен в хатці хоче жить.

Дуже тісно новоселам,

Вже по швах тріщить оселя.

Що за дім ото лежить?

Що ворушиться й дрижить. (Рукавичка)

9. Розрізнення запитань до казки „Рукавичка".

- Хто загубив рукавичку?

- Де дід її загубив?

- Хто перший побачив рукавичку?

- Хто другий прийшов до рукавички?

- Хто ще жив у рукавичці?

- Хто прийшов останній?

- Скільки звірят жило в рукавичці?

- Хто найменший? (Мишка найменша)

- Хто найбільший? (Ведмідь)

10. Ігрова вправа „Пригости зайчика"

Беру в руки кошик з морквинами .

- Діти, а що любить їсти зайчик? (Моркву)

- Скільки морквин у кошику? (У кошику багато морквин)

- Візьміть кожен по одній морквині.

- Скільки у вас морквин? (У мене одна морквина) Отже морквин стільки, скільки і вас. Тобто і вас і морквин

порівно. Пропоную двом дітям віддати свої морквини зайчику.

- Скільки тепер дітей? (6 дітей)

- Скільки морквин? (4 морквини)

- Чого тепер менше? (Менше морквин)

- Кого більше? (Більше дітей).

- Морквин менше, а дітей більше. (Спряжене промовляння фраз)

- Що треба робити, щоб дітей і морквин було порівну? Зайчику потрібно віддати дітям дві морквини.

А зараз ми покладемо всі морквини у „чарівну" торбинку і почастуємо зайчика. Він їх з'їсть і буде дуже вдячний, що ви його пригостили.

IV. Підсумок заняття.

- Чи сподобалися вам казки?

- З якими казковими героями ви сьогодні зустрічалися?

- Діти, а яких звірят ви найбільше любите?

- Які тварини живуть у вас у дома?

- Як ви їм допомагаєте?

Візьмемо чарівну торбинку із морквинками і віднесемо до лісу для зайчика.

Кiлькiсть переглядiв: 959

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.