Інтегроване заняття з розвитку мовлення та лічби
(старша група)
Тема: Відтворення змісту казки за запитаннями
Мета: вчити дітей за запитаннями відтворювати зміст відомих казок Ріпка" і „Рукавичка". Навчати вживати у мовленні слова-назви величин (великий, малий, високий, низький). Розвивати вміння відгадувати загадки. Формувати зв'язне мовлення слабочуючих дошкільнят. Виховувати любов до тварин , до рідної природи свого краю.
Демонстраційний матеріал: набірне полотно, книжка-скринька, кольорові конверти з площинним зображенням героїв казок „Ріпка" і „Рукавичка", тексти загадок „чарівна" торбинка.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
- Одягніть слухові апарати.
- Як ти чуєш, Олю?
- Оленко, ти мене чуєш добре?
ІІ. Фонетична ритміка (черговий звук Т)
1. Промовляння звуків з рухами.
Вихідне положення.
Встати, ноги разом, руки зігнуті на рівні грудей, лікті опущені. Різкі рухи (як удар) поперемінно то правою, то лівою рукою, яку зігнуто в кулак: униз і вбік при одночасному вимовлянні складу ТА.
2. Промовляння складів з рухами.
ТА ТО ТУ ТІ ТЕ та...то...ту...ті...те...
3. Робота над голосом і ритмом.
та та ТА ТУ ту ту ти ТИ ти то то ТО ТЕ те те ті ТІ ті
4. Робота над мовним диханням
тататататататата тототототототот
5. Робота над реченням
Тато там Таня тут Толя ліпить літак.
6. Пальчикова гімнастика Забавлянка „Цей ось пальчик":
Цей ось пальчик - мій дідусь Цей ось пальчик - мій татусь, Цей ось пальчик - моя баба, Цей ось пальчик - моя мама, Цей ось пальчик - я. Ось і вся моя сім'я.
Стиснувши пальці лівої руки в кулачок, діти слухають забавлянку і по черзі розгинають пальці, починаючи з великого.
III. Основна частина
1. Слухання віршованого тексту.
- По лісочку бігла мишка, У торбинці несла книжку. Об опеньок зачепилась - І торбинка загубилась.
Я торбинку ту знайшла,
Вам малята принесла.
Діти розглядають торбинку, дістають з неї „ чарівну " книжку казок.
- Подивіться, яка гарна книжка!
- А хочете дізнатися, що в ній, які казки там живуть? (Намагаюся відкрити книжку, але не можу її відкрити, бо вона „замкнена " на три різні замки
- Діти, щоб розкрити цю чарівну книжку, треба підібрати ключ до кожного замка. Ключі повинні відповідати геометричним фігурам, які зображені на замках.
2. Закріплення назв геометричних форм.
(Діти беруть геометричні форми: круг, трикутник, квадрат, називають їх, прикладають до кожного „ замка ", книжка відкривається дістаю звідти зелений конверт).
3. Опис конвертів за кольором і величиною
- Якого кольору цей конверт? (конверт зелений)
- Конверт великий чи малий? (цей конверт великий)
4. Відгадування загадки.
Дістаю з конверта загадки.
На городі виростала,
І великою стала.
Став дід всіх гукати,
Час нам ... рвати. Показую малюнок ріпки, діти відгадують загадку
5. Бесіда за змістом казки „Ріпка".
- Що посадив дідусь? (Дідусь посадив ріпку).
- Яка виросла ріпка? (Виросла ріпка велика).
- Кого покликав дід рвати ріпку? (Дід покликав бабусю) Виставляємо на набірному полотні площинні зображення до казки ,, Ріпка ".
6. Рахунок казкових персонажів.
- Назвемо героїв казки (дід, баба, внучка, собачка, кішка, мишка)
(Спряжене промовляння слів)
- Скільки їх всіх? (Шість)
- Скільки ріпок? (Ріпка одна)
- Давайте порівняємо за висотою діда і внучку (дід високий, а внучка - низька)
- Собачка, кішка і мишка - це хто? (Це тварини)
- Дід, бабуся, внучка - це люди. (Спряжене промовляння)
- А ви хто? (Ми діти)
7. Фізкультхвилинка.
Руки-лапки розвели, -
Догори їх підняли,
Кулачками покрутили,
Разом руки опустили,
Всі присіли на коліна -
Хай рівненькі будуть спини.
Головою покрутили,
Вправо, вліво подивились.
Щоб і ще набрати сили,
На підлогу дружно сіли,
Лапки-ніжки підтягли,
І руками обняли.
Піднялися, рівно стали,
Нахилилися помалу -
Нижче, нижче, як один,
Щоб нарвати морквин.
Пропоную дитині дістати з книжки синій конверт. Діти визначають його колір і розмір.
8. Спряжене читання загадки і відгадування її.
Дивна хатка є у лісі.
Вся ворушиться й дрижить.
Ось сюди кабан біжить,
А ще вовк іде й ведмідь,
Кожен в хатці хоче жить.
Дуже тісно новоселам,
Вже по швах тріщить оселя.
Що за дім ото лежить?
Що ворушиться й дрижить. (Рукавичка)
9. Розрізнення запитань до казки „Рукавичка".
- Хто загубив рукавичку?
- Де дід її загубив?
- Хто перший побачив рукавичку?
- Хто другий прийшов до рукавички?
- Хто ще жив у рукавичці?
- Хто прийшов останній?
- Скільки звірят жило в рукавичці?
- Хто найменший? (Мишка найменша)
- Хто найбільший? (Ведмідь)
10. Ігрова вправа „Пригости зайчика"
Беру в руки кошик з морквинами .
- Діти, а що любить їсти зайчик? (Моркву)
- Скільки морквин у кошику? (У кошику багато морквин)
- Візьміть кожен по одній морквині.
- Скільки у вас морквин? (У мене одна морквина) Отже морквин стільки, скільки і вас. Тобто і вас і морквин
порівно. Пропоную двом дітям віддати свої морквини зайчику.
- Скільки тепер дітей? (6 дітей)
- Скільки морквин? (4 морквини)
- Чого тепер менше? (Менше морквин)
- Кого більше? (Більше дітей).
- Морквин менше, а дітей більше. (Спряжене промовляння фраз)
- Що треба робити, щоб дітей і морквин було порівну? Зайчику потрібно віддати дітям дві морквини.
А зараз ми покладемо всі морквини у „чарівну" торбинку і почастуємо зайчика. Він їх з'їсть і буде дуже вдячний, що ви його пригостили.
IV. Підсумок заняття.
- Чи сподобалися вам казки?
- З якими казковими героями ви сьогодні зустрічалися?
- Діти, а яких звірят ви найбільше любите?
- Які тварини живуть у вас у дома?
- Як ви їм допомагаєте?
Візьмемо чарівну торбинку із морквинками і віднесемо до лісу для зайчика.
Коментарi