11клас
Тема. Населення світу. Мови світу. Світові релігії.
Мета. Сформувати в учнів систему знань про кількість, густоту і склад населення планети, ознайомити з особливостями природного і механічного руху населення. Сприяти розвитку толерантного расового і релігійного світогляду учнів. Розвивати мислення, пам'ять, збагачувати словник. Виховувати інтерес до географії.
Обладнання: політична карта світу, картки схеми, роздатковий матеріал
Хід уроку.
І. Організаційна частина. (5-7 хв)
1. Організаційний момент.
Перевірка наявності учнів на уроці
- Чи всі одягнули наушники?
- Який зараз буде уроку?
- Який черговий звук?
- Як треба вимовляти звуки?
2. Мовна хвилинка.
Диференційовано на слух , ті хто чують, опустили очі; ті хто не чує –дивляться на вчителя.
( За темою мовного матеріалу вчителя – слуховика)
- Сьогодні ви гарно працювали на слух.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. (10хв)
- Що було задано на домашнє завдання?
1. Усна фронтальна перевірка
- Що вивчає соціальна і економічна географія світу?
- Що таке політична географія світу?
- Що таке держава?
- Скільки країн налічується у світі?
- На які частини світу ділиться карта світу?
- Які держави належать до Європи? Азії? Африки? Америки? Австралії?
- В якій частині світу немає держав?
- Що таке форми правління?
- Які є форми правління?
- Що таке форми державного устрою?
- Які є форми державного устрою?
2. Робота на картках
Картка 1
Заповнити схему
Картка 2
Заповнити схему
(Підсумок виконання домашнього завдання – хто як відповідав на запитання, як вимовляли черговий звук)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. (2хв)
- Яка тема нашого уроку? (читаємо всім класом тему на дошці)
- Як ви думаєте, навіщо ми будемо вчити цю тему?
- Що ми чекаємо від цього уроку?
IV.Вивчення нового матеріалу. (15 хв)
1. Робота над планом уроку.
-Який сьогодні план уроку? (Читаємо усім класом)
План уроку.
1. Скільки населення проживає в світі?
2. Що таке демографічний вибух?
3. Які є типи відтворення населення?
2.Робота над словником.
- Сьогодні ми познайомимося з такими новими словами
Словник.
Демографія – це наука, що вивчає населення.
Населення – люди, які проживають на певній території.
Демографічний вибух – це різке збільшення населення.
Демографічна криза – це зменшення населення.
Старіння нації – збільшення кількості літніх (старих) людей і мало дітей.
Депопуляція – рівень смертності перевищує рівень народжуваності.
Демографічна політика – державні заходи з регулювання народжуваності в необхідному в державі напрямку.
Міграція - це механічний рух населення.
Еміграція – це виїзд населення з країни в іншу країну на проживання.
Імміграція – це в’їзд населення в країну.
Народ – це населення певної країни
Національність – це належність людини до певної нації або народності ( українці, росіяни, поляки і т.д.)
Релігія - це віра в бога або богів.
Робота над завданнями плану уроку
1. Бесіда
Населення світу.
- Скільки населення мешкає на Землі?
На 2011 рік уже на Землі налічується близько 7 мільярдів чоловік. Кількість населення на сьогодні в світі постійно збільшується. Якщо порівняти з минулими роками, то вважають що 40тис років тому у світі жило 1 мільйон чоловік., 1700 році вже налічувалось 790 млн чол., 1900 р – 1.6млрд чол., 1975 р.- 4 млрд.чол, 1995р – 5.7 млрд. чол.., ще в минулому році вважалося що нас було 6.8 млрд.
Різке зростання кількості населення почалося в 19 століття. Це називається демографічний вибух. 1ший демографічний вибух спостерігався у 18-19 столітті у Європі, 2гий – триває нині. Зараз іде перенаселення світу і постає питання як жити далі, чим кормити таку кількість населення. У світі спостерігаються у зв’язку нестача продуктів харчування.
Але на сьогодні у Європі почалося навпаки різке зменшення населення, на відміну від інших частин світу – демографічна криза.
Але кількість населення в різних частинах світу не однакова. Розглянемо діаграму 1с.38.
Найбільше людей проживає в Азії 61%, в Європі -11%, в Америці 13.5 %, Африці 14%, Австралії та Океанії 0.5% чоловік.
Найбільша кількість населення – 3 , 5 мільярди чоловік нараховують лише в Китаї та індії.
Мал.1
Розрізняють такі типи відтворення населення в країнах:
1. Перший тип відтворення – мала народжуваність і низька смертність. Тут спостерігається старіння нації – країни Європи, Північної Америки , Австралії, Нової Зеландії, Японії. Тривалість життя у розвинених країнах висока – у Японії 82 р, Австралія – 80р, Франція -79р, США -77р, порівняти в Україні – 68 р.
У деяких країнах спостерігається явище ДЕПОПУЛЯЦІЇ. Тобто приріст населення від’ємний ( в Німеччині –1.1чол, Італія -1чол, Болгарія - -6чол, Україна -5.6чол, Латвія -7чол)
2. Другий тип відтворення – характерний країнам Азії,, Африки, Латинської Америки. Цей
тип відтворення характерний високим і дуже високим показником народжуваності. Саме тут спостерігається демографічний вибух.
Більшість країн світу намагаються контролювати приріст населення в державі у бажаному напрямку., проводячи демографічну політику. У країнах з першим типом відтворення демографічна політика стимулює народжуваність (тривалі відпустки по догляду за дітьми, виплата при народженні дитини,щомісячні виплати на дитину, надання житла багатодітним родинам і т.д. З другим типом відтворення навпаки стимулюють не народжувати багато дітей – в Китаї дозволено мати лише 1 дитину, в Індії 2. За народження більшої кількості дітей стягуються штрафи.
3. Робота з атласом і контурною картою
На контурну карту нанести природний приріст населення. С.5 атлас.
V. Підсумок уроку. ( 5 хв)
- Що таке населення?
- Яка наука вивчає населеня?
- Скільки населення зараз на Землі?
- Що таке демографічний вибух?
- Що таке демографічна криза?
- Як розміщується кількість населення у світі?
-Які є типи відтворення населення в країнах?
- Чим характерний перший тип відтворення?
- Чим характерний другий тип відтворення?
- Що таке демографічна політика?
VI. Домашнє завдання. (2хв)
Параграф 6 відповідати на питання. Вивчити словник. Закінчити роботу на контурній карті.
Коментарi