Презентація до заняття
Тема. Автоматизація звука [б]. Диференціація звуків [с]-[ш] у прямій позиції в складах, словах і фразах. Фрази на тему: «Мій слуховий апарат». Текст «Київ – столиця України».
Мета: продовжувати працювати над вдосконаленням мовного дихання, формуванням уміння змінювати силу голосу; автоматизувати вимову звука [б], розрізняти вимову звуків [с]-[ш] у прямій позиції на мовному матеріалі складів, слів та фраз; закріпити знання фраз на тему: «Мій слуховий апарат»; ознайомити з текстом; працювати над осмисленням, слуханням і читанням; формувати уміння виконувати доручення, робити звіт, відповідати на запитання; учити складати речення; розвивати слухову, слухо-зорову пам'ять, логічне мислення, формувати навички інтонаційного мовлення, виховувати інтерес до навчання, коригувати звуковимову.
Обладнання: книга, комп’ютер, картки, картинки, текст, таблички, іграшки.
Хід заняття
І. Привітання. Психологічний настрій на заняття.
- Добрий день! (ім’я учня)
- Заплющ очі (три сплески долонями).
- Скільки разів плескали в долоні? (3)
(Коли учень розплющує очі, з’являються дві пташки з пальчикового театру, махають: «Привіт!»).
- Привітайся!
- Допоможи привітатися пальчикам.
(Учень виконує вправи пальчикової гімнастики: «Пальчики вітаються»)
ІІ. Вправи для дихання
Мета: формувати навики правильного глибокого дихання, уміння поєднувати фазу
вдиху з напруженням м᾽язів і фазу видиху – з повним розслабленням м᾽язів у
мовних органах.
(З картону виготовлені жабка і метелик)
- Як пересувається жабка?
- Жабка стрибає. Переривчасто дмухай на жабку, щоб вона «стрибала».
- Як пересувається метелик? Метелик літає.
- Зроби довгий сильний видих, щоб метелик полетів.
ІІІ. Розвиток сили голосу.
Гра «Дує вітер»
- Будемо грати.
- Слухай уважно.
Пішли діти весною на прогулянку до лісу.
Ідуть полем, світить сонечко, дує легкий вітерець. Він дує тихо, ось так: «у______________».
- Покажи, як дує легкий вітерець.
Прийшли в ліс побачили багато весняних квітів. Зібрались додому. Раптом повіяв сильний вітер. Він гучно загудів: «У___________».
- Покажи, як дує сильний вітер.
IV. Виконай доручення.
- Візьми ручку.
- Покажи губи.
- Покажи язик.
- Покажи зуби.
- Що ти робив?
V. Автоматизація звука [б] в прямій позиції.
а). Згадай, як треба вимовляти [б].
б). Промов звук протяжно.
VІ. Диференціація звуків [с]-[ш].
Зараз будемо вчитися розрізняти [с]-[ш].
Артикуляція звуку С:
• губи розтягнуті в посмішку;
• зуби розкриті на декілька міліметрів трохи оголені;
• широкий кінчик язика за нижніми зубами;
• спинка язика піднімається до твердого піднебіння, чим утворює щілину;
• струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку;
• м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв'язки не вібрують.
Артикуляція звуку Ш:
• губи трохи витягнуті вперед;
• зуби злегка розкриті;
• широкий кінчик язика піднімається до твердого піднебіння, утворюючи з ним щілину;
• бічні краї язика притиснуті до верхніх кутніх зубів;
• м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв'язки не вібрують.
Утвори і прочитай склади.
С А
Ш А
С О
Ш О
С У
Ш У
Робота з малюнком
ша,Са ня, Со
Як звати хлопчика? Як звати дівчинку?
Склади речення за малюнком
У нові
У синя
- Перевір себе.
- Які звуки ти говорив? ([с]-[ш])
VІІ. Розвиток слухового сприймання
Робота з фразами, пов’язаними з навчальною діяльністю.
- У тебе є слуховий апарат?
- Коли ти одягаєш слуховий апарат?
- Тобі зручно носити апарат?
- Ти добре чуєш з апаратом?
Математичний матеріал.
- Послухай, вибери і розв’яжи приклади в яких є звуки [с] і [ш].
Робота з текстом: «Київ – столиця України».
Ми живемо в Україні. Київ – столиця України, її головне місто. Київ – велике і красиве місто. У Києві є багато вулиць, площ, парків, будинків. По вулицях їздять тролейбуси, трамваї, автобуси, машини, є метро. Ще у Києві є цирк, зоопарк, кінотеатри, театри, кафе. Жителі міста – кияни – ходять туди відпочивати.
1). Читання тексту вчителем.
(Учень слідкує за текстом, сприймає слухо-зорово)
2). Запитання по тексту.
- Як називається оповідання?
- про що розповідається в тексті?
3). Повторне читання вчителем. Учень сприймає текст на слух.
4). Визначення послідовності малюнків у серії з опорою на текст.
Вчитель читає речення.
Послухай. Вибери потрібне речення.
Прочитай. Підбери відповідну картинку. Приклей її біля речення.
- Що ти зробив? (приклеїв картинку)
А зараз зберемо всі аркуші по порядку.
У нас вийшла дитяча книга.І з нею ми будемо працювати на наступних заняттях.
Ти слухав і читав текст.
- Що ти робив?
Розрізнення мовного матеріалу без звуко-підсилюючої апаратури.
- Зніми апарат.
- Дивись і повторюй з голосом (Вправи для вміння читання з губ: бачу – бачити, слухаю – слухати, шукати - шукаю).
Повтори фрази. Дай відповідь. Виконай.
- Назаре, до побачення!
- До побачення Юлія Андріївна!
- Надінь апарат.
VІІІ. Підбиття підсумків.
- Які звуки ти вивчив?
- Яке оповідання читав?
- Тобі сподобалось заняття?
- Ти добре працював. Молодець!
Коментарi