Повернутися до звичайного режиму

Березівська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат І - III ступенів для дітей зі зниженим слухом

Година спілкування

«Я люблю тебе життя»

(9-10 класи)

Автори Сладковська І.В. Воронецька Г.К.

МЕТА: сприяти становленню морально - духовної, творчої особистості; спонукати учнів до роздумів про спосіб життя і власну поведінку; розвивати такі якості душі і серця, як любов до життя, обов'язок, відповідальність; виховувати в дітях шляхетність шляхом виявлення їх особистих якостей; створити хороший настрій, згуртувати колектив; продовжувати працювати над відчуттям триєдності "образ -слово - звук".

МЕТОДИ І ПРИЙОМИ:

1. Словесний (бесіда).

2. Метод творчої діяльності.

3. Наочний метод.

4. Ігровий метод.

ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ:

Картини Т.Голуб, "сліди", музичні інструменти.

ПІДГОТОВЧА РОБОТА:

1. Перегляд відеофільму «Творчість Т.Голуб".

2. Підбір літературного матеріалу.

3. Виготовлення "слідів" з написами.

4. Анкетування.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

- Тема нашого заняття "Я люблю, тебе, життя". Давайте подумаємо: "Що ж таке життя?" (Відповіді дітей)

- Це відрізок часу, протягом якого людина знаходиться між небом і землею. Ногами стоїть на землі, а душею піднімається в небо. Людина живе: працює, відпочиває, радіє, сумує, плаче, сміється.

- Скажіть, хто дає життя людині? (Відповіді дітей)

- Так, Бог дає життя. Батьки дають життя. Якщо Божа воля дарувати життя, виходить Бог любить цю людину, оберігає її, захищає. Дитина народжується в любові. Батьки свою любов

втілюють в свою дитину, ростять її, милують, турбуються про неї. А для чого це життя людині дароване? Все що є в природі приносить якусь користь: квіти приносять радість, дерева очищають повітря, захищають від вітру, птахи своїм співом зачаровують людей. Кожна пташка, бджілка, травинка приносить користь. А людина? Для чого живе людина? (Відповіді дітей)

- Людина має робити цей світ кращим. Для цього вона прийшла в це життя. Чи стане цей світ кращим, коли людина буде злою, буде всіх ображати, пити, валятися в грязюці, курити, не буде працювати, а буде "байдики бити" і красти, вживати наркотики?

- Яка ваша думка? (Відповіді дітей)

- Якою ж має бути людина? Як вона має відноситись до життя?

- Людина має любити Бога, адже Бог любить її, він дав їй найцінніше – життя. Вона має дотримуватись всіх Божих заповідей. Людина повинна цінувати своє життя, берегти своє здоров'я, не впускати в свою душу ненависті, зла. Вона має працювати, заробляти гроші, поважати своїх близьких.

Чим більше добра й любові людина віддасть, тим більше їх вона й отримає. Якщо ж людина буде злитись, сваритись, ображати людей, її всі будуть ненавидіти, і це зло до неї повернеться і вона в ньому буде жити.

- Як ви думаєте, чому є злі люди, які нікого не люблять? (Відповіді дітей)

- Уявіть собі темну кімнату. Ви заходите, а там нічого не видно. Чому? Так. Там немає світла. Так і людина. Вона зла, тому що в ній немає любові. Вона нікого не любить.

Людина в якій живе любов завжди привітна, ласкава, добра. її всі люблять, поважають. Особливо, хочу звернути на це увагу дівчат. Як часто ви замислюєтесь над тим, чому я не подобаюсь хлопчику, чому він не хоче зі мною дружити? Я ж така гарна, розумна? І починаєте сердитися, звинувачувати всіх. А ви подумайте, може проблема у вас. Ось я тримаю шар, подивіться. Уявіть собі, що це сонце, а навколо Сонця багато різних планет. У Сонця стільки енергії, що воно притягує до себе всі ці планети. Так і дівчинка, жінка. Якщо в ній живе любов, - то до неї всі будуть тягнутися. Ви ж знаєте, як часто буває, одну дівчину люблять всі, а на другу і дивитися не хочуть. Саме дівчина, жінка має властивість заряджатись енергією, брати її у Сонця, у Води, у Природи, Землі,

Повітря. Цю енергію вона дає хлопчику, чоловіку, тобто, заряджає його нею. А якщо у дівчини немає цієї енергії, в ній не живе любов. Піде до неї хлопець? Звичайно, ні.

Дівчатка, більше спілкуйтеся з природою, сонцем, водою, землею, квітами, шукайте і творіть красиве, будьте ніжними, ласкавими, бережіть свою любов. І все у вас буде добре./Files/images/краа.jpg

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

- Діти, я хочу показати вам картину, яку написала художниця Тетяна Голуб. Дивлячись на картину, ви можете розповісти про те що ви бачите, А ще ви чуєте в собі звуки, музику, які зображені на картині? Уважно погляньте на це зображення. Що ви відчуваєте, які почуття, образи народжує у вашій свідомості ця картина? (Відповіді дітей) Так, хтось відчуває хвилювання, хтось спокій, байдужість, відчуття небезпеки, переживання за жінку, невідомість.

- Хто зображений на картині?

- Жінка.

- Що несе ця жінка? (Відповіді дітей)

Більшість сходиться на думці, що жінка несе нове життя. Ця тендітна, слабка на вигляд жінка несе нове життя.

- Чому саме образ жінки художниця взяла за основу? (Відповіді дітей)

- Так, діти. Тому що без жінки нічого в цьому світі не робиться, вона зберігає сім'ю, вона пов'язана із Всесвітом.

- Як ви гадаєте, чи легко цій жінці йти? (Відповіді дітей: важко, небезпечно, тривожно)

- Яка небезпека її оточує, що їй заважає?

(Відповіді дітей: дощ, гроза, вітер намагаються збити жінку з хиткої, вузенької стежки життя)

- На кого з циркових артистів схожа ця жінка?

- Так, на канатохідця.

Уявіть на мить, що ви йдете по цій натягнутій нитці над прірвою. Розкажіть, що ви відчуваєте?

(Відповіді дітей: було страшно, я боявся, цікаво, небезпечно) Як ви думаєте, жінка, яка йде цією дорогою - сильна чи слабка? (Відповіді дітей: сильна, мужня, стійка, вольова)

Що символізує гірський птах, зображений у нижній частині картини?/Files/images/пке.jpg

(Відповіді дітей: хижак, зло, погані люди, ненависть, підлість)

- Так, темний птах-це все те погане, що оточує людину на її

життєвій дорозі. Це темні сили, які збивають жінку з дороги.

Чи зможе вона пройти цей шлях без допомоги, навіть

знаючи про своє призначення - нести нове життя у світ?

Хто або що, на думку художниці допомагає цій жінці?

(Відповіді дітей: сонце, вітер, білий птах, внутрішня сила,

впевненість в собі, сила духу, любов)

- Так, головна сила, яка допомагає жінці - це любов, яка живе в серці, в душі жінки.

Ви бачите, як Сонце, яке ледь помітне між хмарами, посилає промені любові жінці. Ці, ледь помітні, промінчики тримають жінку на обраному шляху. Світло перемагає темряву, підтримує все живе. Ми бачимо, що Сонце - це велика сила. Енергія нашого світила зігріває все живе. Його проміння заповнює душу і серце людини любов'ю, надією, теплом. А ще Сонце освітлює шлях, вказує дорогу якою може пройти жінка, наповнена любов'ю. Цією любов'ю наповнюється і нове життя.

Подивіться, крапля в руках жінки світиться. У верхній частині біля Сонця кружляє білий птах - це символ чистоти, добра, світла. Цей птах, немов Ангел - охоронець супроводжує і оберігає жінку.

- Ви склали словесний образ картини, розповіли не тільки про те що зображено на картині, а й про те що ви відчуваєте дивлячись на картину. Зараз перед вами стоїть нове завдання: відтворити гармонію звуків, які народжуються у вашій душі. (Підбір музичних інструментів і гра на них. Імпровізація вчителя-музиканта)

ПІДСУМКОВА ЧАСТИНА

Ви роздивились картину, розповіли, які емоції викликала у вас ця картина, ви почули в собі звуки, музику, які супроводжували розгляд картини. Пропоную назвати картину.

(Відповіді дітей: "Жінка на дорозі", "Шлях життя", "Тримай мене", "Промінчик на путі" і т.д.)

- Ми сьогодні побували у світі образів, звуків, думок, сягнули у далечінь космосу, де є одна сила, яка підтримує і надихає.

нас своею енергією - це вічне, могутнє Сонце, яке посилає нам світло, тепло, що переходить у любов і поселяється у наших серцях. І кожен з нас має віднайти у собі це тепло, світло, цю незгасиму любов і гідно пройти свій земний шлях. Любіть і бережіть своє життя./Files/images/роап.jpg

Рефлексивне сприйняття заняття «Я люблю тебе життя».

Із того, що було заплановано,не вдалось здійснити перегляд відеофільму про творчість художниці А. Голуб. Натомість, замінено на ретроспективу її картин. В основу методології заняття було закладено теза: одна картина – багато думок. Метою цієї роботи, було збудити емоційну сферу старших підлітків і юнаків, сприяти гармонізації поняття «ЛЮБОВ», через вивещені почуття, через абстрактні образи.

У майбутньому, використовуючи таку форму роботи, слід подумати, над тим, щоб виставку робіт певного художника, або певної тематики, відкривати заздалегідь. Як у виставкових залах, друкувати анотації до робіт і, обов’язково, завести журнал відгуків. І за цим журналом сформувати групи поціновувачів, певних картин. А на фінальному занятті, ці групи могли сформулювати свої думки за певним алгоритмом.

У ході заняття, ведуча ставила запитання, які спрямовували діяльність учнів у напрямку досягнення мети. Спочатку діти були малоактивні, багато було не підготовлених до роботи у таких умовах. Це підтвердила і підготовча робота. Зокрема малюнки «Моє життя через десять років», не викликали адекватної реакції у багатьох дітей. Причиною цього, може бути особливості,як психічного розвитку(несформованість проективного мислення, навичок перспективного планування свого життя, необізнаність із реаліями життя, споживацьке ставлення до життя, особливості емоційно-образної сфери інвалідів по слуху). Так і підготовка «Слідів», по суті, була зроблена вихователькою із залученням, тільки однієї учениці. Хоча, варто відмітити гарну роботу, у малюнковому етапі, учнів 12 класу(вони знайомі із такою формою роботи) і Пальчинського, у якого світле і реальне сприйняття майбутнього(можливо через романтичний період життя).

Деякі запитання учнів, виглядали анекдотично, знову ж таки через фактично-наочне сприйняття об’єктів. Таке запитання: про, що мені говорити із річкою, що вона мені відповість, і що про мене скажуть люди? Точно, на жаль відображає стан сучасного суспільства – тверезого, заземленого. Разом з тим в учнів 12 класу, таке запитання не викликало проблем, вони, вже знали про «внутрішній голос».

Найскладніший етап – озвучення художнього образу, також показав, що коли робота ведеться постійно і з першого класу, немає проблем, навіть у глухих. Учні 12 класу чують, душею «внутрішнім слухом». Долучились до них і декілька дівчаток 10 класу, приклад – велика сила. Крім музикального озвучення, у решти дітей не виникало проблем, описати картину, проаналізувати зображення, висловити свою оцінку діям людини.

Підсумком заняття стало побажання: живіть з любов'ю у душі і серці.

Дуже втішає те, що після заняття у дітей виникло багато запитань. Підходили, цікавились, пропонували теми для обговорення. Все це дає надію на перспективність подібних форм роботи. Звичайно, найефективнішою вона стане, коли тут згуртуються діти не байдужі, зацікавлені, саме в таких формах розвитку.

Кiлькiсть переглядiв: 677

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.