Повернутися до звичайного режиму

Заняття вихователя-методиста Ковтуна Ігоря Миколайовича.

У грудні, що не день, то свято.

Мета:

Ø створити умови для пробудження зацікавленості учнів до традицій українського селянства, актуалізації знань народних обрядів та вірувань;

Ø на основі опрацювання книги В. Скуратівського «Дідух», забезпечити збагачення словникового запасу дітей зі зниженим слухом, активізувати вербальне спілкування;

Ø продовжити розвиток інтелектуальних здібностей учнів, шляхом залучення дітей до операцій аналізу і синтезу в процесі пошуку відповіді на поставлені запитання.

Обладнання і література: карточки із друкованим варіантом запитань(можливі два варіанти: відкриті запитання і тести), призи, книга: Скуратівський В.Т. Дідух. – К.: Освіта, 1995.

Алгоритм проведення гри.

Підготовчий етап.

У бесіді з дітьми актуалізується проблема вивчення народних звичаїв та обрядів, особливо у грудні, який багатий на народні свята. Проводиться бібліотечний урок на тему: «Книги – джерело народної мудрості». В ході уроку діти знайомляться із літературою в якій ведеться мова про звичаї українського народу. Шляхом обговорення вибирається книга, дослідження Василя Скуратівського «Дідух». Під час занять з читання художньої літератури діти, читають ту частину книгу, де йдеться про грудневі свята. У цей же час вихователь працює над завданнями для гри. Звертається увага на найбільш яскраві, цікаві моменти, ті які викликають у дітей найбільшу зацікавленість під час читання.

Основна частина –

гра «Брейн ринг».

Гра відбувається у класному приміщенні, оформленому (по можливості атрибутикою і традиційними предметами побуту). Форма учасників довільна(варіант – елементи українського народного одягу).

Вступ до гри.

- Сьогодні ми з вами, зібрались, щоб весело і з користю провести час. Нас чекає азартна подорож сторінками чудової книги Василя Скуратівського «Дідух». Цілий тиждень ви читали, робили записи, малювали те, про що дізнались із цього твору. Прийшов час застосувати свої знання у інтелектуальному двобої, що має назву «У грудні, що не день, то празник…»

- Як було обумовлено раніше, ви об’єднались у дві команди – «Сави»(команда хлопчиків) і «Варвари»(команда дівчаток). Капітани команд, поясніть, чому ви вибрали такі чудернацькі назви?

- Капітан команди «Варвари»: тому, що день святої Варвари, одне із шанованих свят українського народу, вона вважається покровителькою жіноцтва і тому ми вирішили назватись так.

- Капітан команди «Сави»: день святого Сави йде відразу після свята Варвари, і щоб не відставати від дівчаток, ми вирішили назватись «Сави».

- Ознайомтесь із правилами гри. Гра «Брейн ринг»- це змагання двох або декількох команд. Суть гри – дати правильну відповідь раніше за суперників. У разі, коли перша команда відповіла не вірно в другої команди є змога відповісти також. Сигналом для ведучого, що команда готова, буде піднята рука, право відповіді має будь-хто із гравців, але остаточну відповідь затверджує капітан команди. Запитання я буду оголошувати, для глядачів після того,як команди отримають картки. Якщо запитань немає можемо розпочинати гру.

Народознавчий матеріал

(на основі тексту книги Василя Скуратівського «Дідух»).

5 грудня – Прокопа

У давнину в цей день ставили на шляхах віхи, щоб подорожні не збились з путі.

/Files/images/к.gif

7 грудня – Катерини

День жіночої долі.

На Катерини дівчата ставлять гілочку вишні, зрізану у чужому саду, якщо до Різдва зацвіте- то у новому році вийде заміж. Хлопці постять, щоб мати гарних дружин.

Напередодні Катерини дівчата клали під подушку листочки з різних дерев, помічаючи в такий спосіб кількох хлопців. Серед них мав бути і яблуневий листочок – для дівчини. Лягаючи спати, юнка читала молитву долі, аби та змилосердилась над нею, а вдосвіта просила найменшого в родині хлопчика витягти одного з листочків – який втрапляв, за того і вийде заміж, а як випадав листочок з яблуні, то доведеться, ще подівувати.

Як тільки спадали сутінки, дівчата вирушали «на полювання» - тихцем підходили до вікон сусідів чи сідали під їхнім тином і слухали про, що вони говорили. За цією розмовою і прогнозували свою долю. Деінде вибігали на вулицю і запитували ім’я першого-ліпшого перехожого, щоб знати, як зватиметься майбутній чоловік.

9 грудня – Дмитра або Юрія(зимового)

Нерідко святий Юрій зображується із двома вовками. Традиційно на це свято селяни намагались прикрити на ніч кошари та хліви, бо вовки на Юрія начебто найчастіше крадуть домашню худобу. Не зайвим буде нагадати, що з Юрієвим днем пов’язана одна досить відома історична подія, яку зафіксувало прислів’я: «Ось тобі бабуся і Юр’єв день». У 15-18 сторіччях в Російській імперії був визначений законом період(один тиждень до Юрія, і один після), коли селянам дозволялось вільно переходити від одного землевласника до іншого. У 1783 році Катерина ІІ це право повністю ліквідувала. «Який Юрій – така й зима»

12 грудня – Парамона

13 грудня – Андрія

Удосвіта напередодні Андрія дівчата йшли до криниць, щоб набрати в рот води і замісити нею борошно. Деінде за цим стежили хлопці і смішили юнок. Останні прохали не заважати їм, за що обіцяли парубкам відкупної – макітру вареників.

Робили й так. Йшли у курник, ловили півня і курку, зв’язували їм хвости і накривали кошиком. Коли тварини заспокоювались відкривали і стежили хто кого перетягне. За цим визначали, хто у сім’ї буде головним. Відмінність у святах Катерини і Андрія у тому, що на Катерини продукти зносили дівчата, а на Андрія – хлопці.

Спостерігали – якщо вдень йшов сніг, то бути хурделицям цілий тиждень, якщо до цього дня сніг не випав – зима буде теплою, а як з’явився – довгою і холодною.

Калита – медовий корж із отвором посередині

На Андрія ворожили – на волосині перстень розкручували і опускали у склянку, скільки разів удариться об стінку склянки, стільки літер у імені нареченого.

14 грудня – Наума

У цей день починався навчальний рік, бо для сільських дітей це час, коли можна було відпочити від роботи у полі. Відзначали, що майже у кожному українському селі були школи, а за рівнем письменності наш народ випереджав багатьох європейських. До речі, за царизму не приймали скарг чи будь-яких заяв, якщо в них були граматичні помилки й нерозбірливий почерк

Напередодні ввечері мати готувала горщик пшоняної каші. На вечерю обов’язково приходив з книжкою хрещений батько. Вони удвох з хрещеником сідали до столу і вивчали декілька літер напам’ять. Потім названий батько підстригав свого хрещеника, а ненька змивала йому голову пахучим цілющим зіллям, «щоб Наум наставив на ум». Уранці школяр зодягав нову сорочечку, молився перед Євангелієм і разом із татом ішов до школи. Годилось взяти із собою горщик з кашею. Доки батько узгоджувався з дяком, а пізніше – з учителем про умови навчання, майбутній школяр мусив стояти в кутку біля пучка різок. Вони нагадували йому: якщо погано вчитиметься, то доведеться скуштувати «березової каші». Прийшов Наум берись за ум, я не знаю ні «аз» ні «буки» - прийде Наум і змусить до науки, партача й Наум не виведе на ум; вчися, сину, азбуки – прийде хліб сам у руки.

17 грудня – Варвари

Варвара ночі урвала, а дня приточила, як макове зерно.

У народі називали «Вовчі весілля», у цей день темні сили влаштовували ігрища і шабаші.

Покровителька вишивання – свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила.

Оскільки Варвари вважалось жіночим святом, то його відзначали представниці «слабкої статі». Найпишніше це проходило в дівочих гуртках. Юнки готували вареники з маком і запрошували хлопців на вечерю. Кожен парубок мав принести наливку чи медівку. Сівши за стіл, парубки не поспішали їсти обрядову страву. Справа в тім, що за традицією, дівчата готували так звані «ліві» вареники, начиняючи їх клоччям і вовною. На Поліссі замість маку підсипали борошно. Такі вареники називались «пирхуни» бо мука з них пирхала, розліталась навсібіч.

Спостерігали: яка погода на Варвари, така й на Різдво, хто заспить на Варвару, той цілий рік буде сонливим.

18 грудня – Сави

Дуже цікаво справляли день Сави, ті хто був іменником. Приходили в гості друзі, садовили іменника на стілець, піднімали і тричі підкидали під стелю, промовляючи: «Добродію імениннику. Чим відкупишся?». Іменинник відкуплявся і тоді починалось частування. Так обходили всіх Сав у селі, а увечері збирались всі разом і свято продовжувалось. На Сави жінки збирались в рукодільницькі гуртки, бо прийшла пора «і савити, і варварити, і куделю кучмарити». Говорили: який Сава, така йому й слава, Сави і Варвари на мені сорочку обірвали, Сава приїхав на білих санках.

19 грудня – Миколая

В усьому світі відомий знаменитий Санта Клаус, що ощедрює дітвору багатими передноворічними дарунками. У нас цю роль виконує Дід Мороз. Але не всі знають, що в Україні був свій національний покровитель дитячих розваг, котрий і дотепер живе на Галичині. Його праобразом є святий Миколай. Здавна на Прикарпатті та й у Карпатах урочисто готувались до цього свята. Особливо чекали його діти. Ввечері хтось найповажніший в родині, переважно дідусь, перевдягався на вулиці в доброго Миколая( на зразок Діда Мороза), заходив до оселі з подарунками, які заздалегідь готували батьки, знаючи уподобання кожного дітлаха. Крім того, в школах влаштовували цікаві вистави, де головною дійовою особою був святий Миколай. Поруч з ним неодмінно сусідив в’юнкий чортик, що намагався переконати дідуся в тому, що вручати дітям подарунки не варто, бо вони були неслухняними. Миколай, крім усього, опікувався і дикими звірятами. Про повагу, з якою ставились до Миколая в народі, говорить і те, що практично в кожній оселі були його ікони, оскільки, як уже мовилося, він захищав усіх бідних та знедолених. У цей день люди хоч і святкували, але не забували завбачити погоду: як впаде великий іній, то буде гарним врожай хліба, якщо мороз, то також на добрі хліба й городину.

22 грудня - Ганни

«Прийшли Ганки – сідай у санки»

Традиційно в цей день дівчата збиралися на свої дівочі громади, щоб остаточно обговорити як святкуватимуть різдвяні празники, які вже не за горами. Ці збори мали свої традиційні форми. Так само, як і хлопці, дівчата вибирали з-поміж себе старшу юнку, котру називали «отаманшею». Було одне неписане правило: на колективні гулі могли приходити тільки ті, хто вже навчався вишивати, прясти чи шити, оскільки на вечорницях та досвітках без діла не сиділи, оскільки це була не тільки форма дозвілля, а й колективна праця – своєрідні оглядини дівочої вправності.

Спостерігали: яка Ганка до полудня, така зима до кінця грудня; яка Ганка до ніченьки, така зима до весноньки.

/Files/images/у.gif

25 грудня – Спиридона

Це найхолодніший день грудня, бо «сонце переходить на другий бік»

Богомільні селяни обкурювали димом оселі, бо «святий Спиридон всю нечистоту гоне з хати», намагались не свердлити, «бо будуть нападати на врожай черв’яки», намагались не працювати, «щоб миші не точили соломи».

Спостерігали: якщо на Спиридона ніч ясна, то зима буде холодна, а літо жарке; якщо темна – зима тепла, а літо похмуре.

29 грудня – Тома

Прийшов Тома – сиди вдома. Ця мудрість пов’язана з тим, що у цей час бували сильні морози, і той хто вирушав у подорож наражався на велику небезпеку.

30 грудня – Даниїла

Народна прикмета: якщо з’явиться іній – Різдво буде теплим.

Зміст запитань до гри.

1. Гілочку якого дерева ставили дівчата у воду, на Катерини. Щоб дізнатись свою долю: а)яблуні, б)вишні, в)груші.

2. Закінчіть приказку: прийшов Хома – сиди …а)дома, б)в школі, в)на стільці.

3. Чому, на думку селян, на Спиридона не можна свердлити: а)бо буде боліти живіт, б)бо заведуться глисти, в)бо на врожаї будуть заводитись черв’яки.

4. Старшу дівчину на дівочих зборах називали: а)бандершою, б)отаманшею, в)командиршею.

5. Закінчіть приказку: прийшли Ганки – сідай в …а)танки, б)санки, в)банки.

6. Святий Миколай не тільки великий друг дітей, а й опікувався: а)звірятами, б)бабусями, в)школами.

7. Що святий Миколай дарує неслухняним дітям?

8. Якщо на Миколая впаде великий іній то … а)буде великий урожай, б)погане літо, в)багато гарних оцінок.

9. Якого іменника підкидали на стільці три рази: а)Саву, б)Миколая, в)Даниїла.

10. Які весілля, за народним повір’ям починались на Варвари: а)вовчі, б)заячі, в)конячі.

11. Кому за легендами вишивала ризи свята Варвара: а)царю, б)Ісусу, в)собі самій.

12. Як називався несправжній вареник, який готували на Варвари: а)пирхун, б)пустун, в)брехун.

13. Хто підстригав майбутнього учня перед святом Наума: а)батько, б)дяк, в)хрещений.

14. Що приносив у школу на Наума першокласник: а)горщик з медом, б)горщик з кашею, в)горщик з грошима.

15. Назвіть три причини за якими ведучий не може бути прийнятий до школи, на свято Наума?(дивись фото – вік, не підстрижений, сам учитель)

16. Що таке калита? а)корж, б)гаманець з грошима, в)ім’я хлопчика.

17. Навіщо на Андрія дівчата набирали в рот води: а)щоб мовчати, б)щоб замісити тісто, в)щоб погратися.

18. У який празник селяни у 15-18 сторіччі могли переходити від одного пана до іншого: а)на Парамона, б)на Дмитра, в)на Сави.

19. У який день ставили віхи, щоб подорожні не збились з путі? а) на Юрія, б)на Даниїла, в)на Прокопа.

20. Закінчіть приказку: приїхав Сава на білих … а)лижах, б)санях, в) роликах.

/Files/images/ц.gif

/Files/images/й.gif

Типи ігор Цільове призначення Види ігор Ролі, що виконуються
Тренувальні ігри Набуття і закріплення знань Доміно, кросворди, лото, ребуси, настільні ігри, розповідь-задача Той хто навчається, той кого навчають, репетитор, майбутній викладач, інструктор
Пізнавально-контрольні ігри Стимулювання учнів до активного оволодіння знаннями. Демонстрація досягнень учнів у вивченні предмету в режимі змагальності. Виховання активного мовленнєвого спілкування і впевненості в собі. Атестаційний залік, пізнавальна вікторина, громадський огляд знань, евристичні турніри. Члени атестаційного журі, рецензенти, коментатори.
Сюжетно-рольові ігри Відбір і комбінування знань за різними предметами. Комплексне застосування знань у знайомих і аналогічних ситуаціях. Засвоєння рольового змісту і поведінки спеціаліста. Інсценування. Ситуаційні завдання. Захист еавчальних проектів. Мікровикладання. Прес-конференція. Диспут. Режисер, різні ролі за сценарієм, члени журі, технологи, конструктори, лаборанти, проектувальники, педагоги, групи професіоналів
Творчі ігри Стимулювання до самостійного набуття знань і творчому їх застосуванню. Розробка і захист навчального проекту, моделі, сценарія. Дослідник-теоретик, конструктор, креативник

Кiлькiсть переглядiв: 1454

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.